blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG cappko
ČLÁNKY
DISKUSIE
1
SLEDUJETE BLOG
Vitajte na mojom blogu
cappkoKlavírne okienko 4 - BioShock OST - Cohen's Scherzo No.7
pridal cappko 24.1. 2017 o 23:13 Kto je fanúšik atmosferických príbehom riadených RPG FPSiek si isto nenechal ujsť legendárny titul BioShock z roku 2007, prípadne nedávno v jeho remastrovanej forme. Mnohí máme na túto hru nezabudnuteľné spomienky a jej klaustrofobická atmosféra nami aj po 10tom prejdení lomcuje a unáša našu fantáziu. Utopické mesto vizionára Andrewa Ryana, pomaly pretekajúca voda cez prasknuté sklá, zmrzačení a nadrogovaní obyvatelia stále nosiaci karnevalové masky a obleky, morálne rozhodnutia pri malých dievčatkách a miestami taká hutná atmosféra, že by s ňou mala problém aj cirkulárka, to všetko nám počas našich herných kariér utkvelo v pamäti. Tmelom pre túto výnimočnú hernú mozaiku bol bezpochyby skvelý soundtrack, ktorý mal pod taktovkou skladateľ Garry Schyman.

Sám som s maestrom Schymanom bol pred rokmi aj v osobnej korešpondencii a bol som fascinovaný ideami, ktoré ho priviedli k tým krásnym husľovým harmóniám na kraji rozsahu nástroja a ku konkrétnym orchestrálnym kúskom. Jedna skladba ma ale, ako klaviristu, zaujala najviac a tou skladbou je samozrejme Cohen's Scherzo No.7, inak nazývané Cohen's Masterpiece. Maestro Schyman tvrdí, že žánrovo sa usiloval ku neskorému štýlu S. Rachmaninova. S prvkami ruskej školy v skladbe sa dá len súhlasiť, osobne mi však skladba príde bližšia k skladateľovi A. Scriabinovi. Kto hral BioShock, si určite spomenie na krutú scénu v leveli Fort Frolic, keď bláznivý umelec menom Sander Cohen nútil túto skladbu hrať svojho žiaka Fitzpatricka na klavírnom krídle zviazaným s dynamitom. Len tak pre osvieženie:

Skladbu po tejto scéne počuť v hre ešte niekoľkokrát. Výrazové označenie je "con fuoco", čo znamená ohnivo, a taká je aj samotná skladba. Rýchle pasáže a nezabudnuteľná disonantná hlavná téma sa strieda so strednými naoko nemelodickými pasážami, ktoré sú roztiahnuté po dĺžke celej klaviatúry. V týchto pasážach je podľa môjho názoru narozdiel od nahrávok klaviristov na youtube potrebné hrať citlivejšie a vyspievať skrytú melódiu v ľavej ruke. Ohnivo pokračuje celá skladba a maestro Schyman si s kvalitou notácie nedáva vôbec prácu (obe ruky na identickom tóne, príliš malá veľkosť nôt v jedinej verzii, ktorá existuje a podobne), čo je však absolútne nepodstatné. Po tejto sekcii sa znova opakuje hlavná téma, ktorá je identická. Nasleduje variácia úvodných rozložených akordov s hlavnou melódiou v pravej ruke, tentoraz v krásnych čistých oktávach. Celý cyklus sa opakuje, akurát je z B mol pretransponovaný na stupnicu Dis mol. Spomínam si na istý počet herných klavírnych skladieb, ale žiadna podľa môjho názoru nemôže byť označená za seriózne hudobné dielo neskorého romantizmu na takej úrovni, ako je Scherzo od Schymana. Apropos, moja interpretácia:

 

 Prístupov 6510
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Klavírne okienko 4 - BioShock OST - Cohe...
[ 24.1.2017] (príspevkov 2)
Klavírne okienko 3 - F.Liszt - Sonetto 1...
[ 18.6.2016] (príspevkov 0)
Klavírne okienko 2 - F.Liszt - Transcend...
[ 4.6.2016] (príspevkov 4)
Klavírne okienko - A.Scriabin - Etude op...
[ 10.1.2016] (príspevkov 4)